środa, 8 lipca 2009

GIF, JPEG, PNG

Krótki przegląd trzech głównych formatów graficznych. Porównanie GIF, JPEG i PNG, ich używanie i wyświetlanie rzeczywistych obrazów w nich.

TABELA:

GIF (Graphic Interchange Format)
JPEG (Joint Photographic Experts Group)

PNG - 8 & 24 (Portable Network Graphic)

To, że format ten jest ograniczony do 256 kolorów to mit. Bowiem to liczba kolorów występujących w jednym bloku, a nie całym obrazku * Obraz jest ''bezstratny'' czyli nie powoduje zakłóceń pikseli. Utrzymuje czystość wokół krawędzi obrazka, co oferuje także format PNG.Przeznaczony głównie do przetwarzania obrazów naturalnych. Powstał, ponieważ potrzebowano formatu mogącego pomieścić miliony kolorów. Jakość zależy od rozmiaru pliku.

Oferuje poprawę na obu formatach JPEG i GIF; rastrowy format plików graficznych oraz system bezstratnej kompresji danych graficznych. PNG oferuje zapis w milionach kolorów, takich jak JPEG, ale nie może zmniejszyć rozmiar pliku jak JPEG, ponieważ korzysta z tego formatu "bezstratna" metody kompresji.

Porównując tabele, można zauważyć, że:

  • GIF lub PNG-8 najlepiej zachowują ostre, szczegółowe, proste ilustracje (mniej niż 256 kolorów) oraz grafiki internetowe zawierające tekst
  • JPEG (także w skrócie "jpg") nadal najpopularniejszy, fotografie wyświetlania milionów kolorów na bardzo małe rozmiary plików
  • GIF używany nadal jest do prostych animacji (PNG się raczej do tego nie nadają), JPEG choć używane są w niektórych animacji FLASH pracy.
  • PNG-24, mimo dużego rozmiaru plików, to dobry wybór, jeśli nie chcesz stracić jakości
  • Chcąc uzyskać wysokiej jakości zdjęcia używamy JPEG

Więcej na:
Photoshop tutorials
Ogólna prezentacja (słaba) porównująca formaty plików graficznych
GIF vs JPEG
Różnice pomiędzy gif, jpeg, png (ang)


*więcej na wiki05:06 07/08/09

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz